Ücretsiz Kargo ve aynı gün kargo

Çay ağacı Yağı

Hint defnesi (Melaleuca), mersingiller (Myrtaceae) familyasından bir bitki cinsidir. Avustralya'da yetişir. Avustralya yerlileri bu ağacın yapraklarından elde edilen yağı, esansı çeşitli hastalıklarda kullanmışlar ve hâlâ da kullanmaktadırlar. Hint defnesinin çeşitleri vardır. Hint defnesi yağı daha ziyade Melaleuca alternifolia cinsinden elde edilir. Çay ağacı yağı mikrop öldürücü (antiseptik) ve antibakteriyel özelliği nedeniyle uzun zamandan beri tedavi amacıyla kullanılıyor. Bu yöntem ilk Avustralya’da başlamış. Özellikle, Avustralya’da binlerce yıldır Aborjinler, çay ağacı yağını mikrop öldürücü etkisi nedeniyle kesikleri ve yaraları iyileştirmek için kullanmışlar. Şimdilerde ise şampuanlarda ve deodorantlara ek olarak, akne ve egzamayı tedavi eden kremlerin içeriğinde de çay ağacı yağı kullanılıyor.

Hint defnesi, bitkinin İngilizce'deki karşılığından gelen çay sözcüğüyle ve çayla karıştırılmamalıdır. İngilizce'deki Tea Tree sözcüğü, Kaptan James Cook'a dayanır. Gemideki tayfalar, yaprakları kaynatıp çay yerine kullanmışlardır.

Damıtma yoluyla elde edilen bu yağ, antiseptik etkisinden dolayı bazı hastalıklarda kullanılır.

Çay Ağacı Yağının Faydaları

Çay ağacı yağı sivilce konusunda oldukça olumlu etkileri olan bir yağdır. 

Sivilceler için bu bitkinin yağını kullanan birçok insan çay ağacı yağının sivilceler üzerindeki olumlu etkilerini paylaşmaktadır. Sivilce (akne) ve siyah noktalara neden olan "p. acnes" bakterisi üzerinde benzoyl peroxide gibi etkileri olduğu iddia edilmektedir. Sivilceli ciltlerin bakımında çay ağacı yağından faydalanılabilir.

Çay ağacı yağı özellikle bakteri, virüs ve mantarların neden olduğu hastalıkların tedavisinde etkilidir. Tedavi edilemeyen bazı enfeksiyonların üstesinden gelebilir. Çay ağacı yağı ayak mantarının yanı sıra tırnak mantarını iyileştirmede de etkili bir yöntemdir. Örneğin; ayak tırnaklarında oluşan mantara karşı çay ağacı yağını günde 2 kez olmak üzere 6 ay boyunca uygulayabilirsiniz. Böylece tırnak mantarında tamamen iyileşme sağlayabilirsiniz.

Bakterilerin ya da mantarların neden olduğu cildin aşırı yağlanması, siğil, kaşıntılı döküntüler, uçuklar, kepek vb. cilt hastalıklarına karşı doğal bir iyileştiricidir. Aynı zamanda, güneş yanıklarına ve derideki soyulmalara da iyi gelir.

Solunum yolları ile ilgili astım, boğaz ağrısı, öksürük ve benzeri sorunların tedavisine yardımcı olur.

Kızamık, su çiçeği, gribal enfeksiyon ve soğuk algınlığı gibi bazı bulaşıcı hastalıkların tedavisinde kullanılır.

Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Ağzı ve dişleri temizler. Ayrıca ağız kokusunu gidermede etkili olduğu saptanmıştır. 

Cinsel bölgede iltihaplanma ve ‘stafilokok’ adı verilen bakteriden kaynaklanan hastalıklara karşı da faydalıdır.

Güneş Yanığı ve Ciltteki Kızarıklığı Giderir

Çamaşırlarınız İçin İyi Bir Koruyucudur: Çamaşır makinenizin deterjan gözüne ya da çamaşır yıkama suyuna ekleyeceğiniz birkaç damla çay ağacı yağı çamaşırlarınızın renklerinin daha canlı kalmasını sağlarken ayrıca çamaşıra ferah bir koku da verir. Antiseptik (mikrop öldürücü) olması sayesinde çamaşırlarınızın daha hijyenik kalmasını sağlar. Sabun ve deterjandan kaynaklanan köpük lekeleri ve sudan kaynaklanan kireci temizler

Çay ağacı yağı porselen ve seramiklerdeki kireç lekeleri için uygun bir temizleyicidir. Aynı zamanda bulaşıklarınızda tortu kalmasını önler.

Uyarılar

Çay Ağacı Yağının hamile ya da emziren kadınlar tarafından kullanılmaması önerilir. 
Eğer çay ağacı yağını katkısız halde kullanacaksanız kullanırken daha dikkatli olmalısınız. Çünkü hassas kişilerde saf haldeki çay ağacı yağı ciltle teması halinde cildinizi tahriş edebilir ve kaşıntıya sebep olabilir.