Herhangi bir esansiyel yağını kullanmadan önce, seçtiğiniz esansiyel yağının özelliklerini gözden geçirmenizde fayda vardır.

Ayrıca  bu seçilen esansiyel yağını özel kullanım talimatlarına uygun olarak kullanmanız gerekmektedir.

Esansiyel yağının cinsini arada değiştirmek, alınacak verimin etkisini arttıracaktır.

Diffüzyon (Koku yayıcı)
Aromatik Difüzerin içine hoşunuza giden bir esansiyel yağı veya sinerji karışımını ekleyerek ortamın hissini ve karakterini birkaç dakika içerisinde tamamen dönüştürürsünüz. Bu işlemi ya soğuk hava ya da ılık hava kullanılarak yapılmaktadır. Aromatik Difüzer, havayı temizlemek ve kalitesini arttırmak için ideal bir araçtır.
Soğuk hava difüzyonu için 4-8 damla esansiyel yağı yeterlidir.Mikro-Difüzer için 25 ya da daha fazla damla gerekir. Mum veya elektrik ile yanan aroma lambaları içinse 3-8 damla yeterli olacaktır.
Gerektikçe yağı tazeleyin.

Masaj
Masaj, aromaterapiyi kullanmanın enetkili yollarından birisidir. Burada esansiyel yağı dokunmanın iyileştirici etkisi ile birleşerek tedavi gücü artar. Masaj kasları gevşetir ve kas yapısını geliştirir, dolaşımı ve lenfatik akışını hızlandırır. Fiziksel ve zihinsel gerginliği çözer.
Masaj'da kullanılabilmesi için, esansiyel yağları her zaman kaliteli bir bitkisel taşıyıcı yağın içine karıştırılmalıdır. Örneğin; Susam, Jojoba, Tatlı Badem, Zeytinyağı vb.
Standart karışım oranı 1-3% esansiyel yağıdır, yada 60ml (4 çorba kaşığı) taşıyıcı yağa 20-40 damla esansiyel yağıdır.
Hassas ciltler için oran azaltılabilir. 60 ml'ye 10 damla veya daha az gibi.
Masaj
 

Yüz  bakımı
Yüz bakımında, 30ml taşıyı yağa 2-5 damla esansiyel yağı eklemek yeterlidir. Taşıyıcı yağ olarak badem veya jojoba uygundur.

Yüz  bakım  buhar  banyosu
2 litre sıcak suya 1-2 damla esansiyel yağı ekleyin ve yüzünüzü sıcak suyun buharına tutun. Gözlerinizi sıcaktan koruyun.
Yüz maskesi ise, şifalı bir toprak veya bir miktar yulaf ezmesi alarak suyla karıştırın ve yumuşak bir hmur haline gelene kadar yoğurun. Içine de2-4 damla esansiyel yağı ekleyin.

Banyo
Banyo ile, su ve esansiyel yağının rahatlatıcı ve arındırıcı etkisini birleşerek daha güçlü bir formül haline gelir. Ikisi de kas gevşetici, cilt bakımı ve duygusal denge sağlamak için etkili yöntemlerdir.
Bir küvet dolusu suya 5-15 damla esansiyel yağı ekleyin. Bu yöntemde suya bir miktar taşıyıcı yağ, azıcık bal veya krema, deniz veya kaya tuzu ile karıştırın ki banyonuz tam bir tedavi niteliği taşısın.
Banyo 15-20 dakika arası sürebilir.

Duş
Duş aldıktan sonra elinize 3-5 damla esansiyel yağı sürün ve ellerinizi biribirine sürtün. Vücudunuz hala nemliyken, hızla ve eşit olarak tüm vücudunuza yayın. Sonra kendi süresinde kuruyun.

El  ve  ayak  bakımı
Ayakbanyoları, kendinizi şımartmanın çok zevkli bir yoludur. Özellikle de tüm vücut bakımı yapmaya vaktiniz yoksa. Şunu hatırlayın: Ayaklarınız rahatladığında siz de rahatlarsınız.

Aromaterapi'de ayaklar çok önemli bir bölümdür, çünkü tüm vücudun sinir uçları ayakta biter. Yani ayağa yapılan bakım tüm vücudu etkiler ve ayaklar esansiyel yağını çok hızlı emer.

El bakımı ise dolaşım problemi ve eklem ağrıları yaşayanlara faydalıdır.  Bir tas suya 3-5 damla esansiyel yağı damlatın. Suyun ısısı ihtiyacınza göre ayarlanabikir. Soğuk su canlandırıken, sıcak su gevşetir.

Göğüs  bakımı
Üst solunum yolları, akciğerler ve bu bölgede ki iltihaplanmalar için özellikle Ökaliptus, Fir, Biberiye ve Lavanta yağları faydalıdır. Bu tip durumlarda 30ml taşıyıcı bir yağın içerisine 10-20 damla esansiyel yağı eklenir ve göğüs kafesi hem önden hem sırttan ovalanır.

Direk  solunum
Esansiyel yağı şişesini direk veya bir peçeteye 4 damla damlatararak 3-4 kez koklayın.

Direk  uygulama
Bazı durumlarda direk uygulama yapmak gerekir. Bu tip durumlarda esansiyel yağını sulandırmak gerekmektedir. Bu ya taşıyıcı yağ ile karıştıralarak ya da Aloe vera veya Güvercin Ağacı'na katılarak yapılabilir. Örneğin Lavanta ve Çay Ağacı yağları sulandırılmadan da böcek ve sinek sokmalarında kullanılabilir. Hassas ciltlerde sulandırma oranı artabilir. Kendi cildinize göre deneyin.
Normal ölçü, 1 çorba kaşığı taşıyıcı yağa 10 damla esansiyel yağıdır.

Kompres
Kompres uygulaması, temiz ve nemli bir bez esansiyel yağına yatırılarak yağı emmesi beklenir ve katlanarak, beden'de ihtiyaç duyulan problemli  bölgenin üzerine konulur. Bez, kullanım sebebine göre ılık veya soğuk suda nemlendirilebilir.

Yapılışı: Küçük bir tası su ile doldurun ve 2-5 damla esansiyel yağı ekleyin ve suyu iyice karıştırın. Bezi içine daldırın ve iyice emmesini bekleyip çıkarın, sıkın ve katlayarak bezi uygun bölgeye koyun.

Ağız  temizliği
Esansiyel yağlarının antiseptik ve antibakteriyal özelliği dişetlerinin hijyeninde çok etkilidir. Bu aynı zamanda nefesi de tazeler, iyi kokmasını sağlar ve dişleri de güçlendirir.
Birkaç damla esansiyel yağını 1 bardak suya ekleyin ağızınızı bu suyla çalkalayın. Yalnız suyu yutmayın.

Gargara
Esansiyel yağını 1 çay kaşığı bal ile karıştırın, sonra ılık su ile karıştırın. Bal eriyene kadar da bekleyin. Etkinin artması için şekersiz, kaliteli bal kullanın.
30ml suya 1-2 damla esansiyel yağı yeter.

Lavaj - Douche
Bu usul sistit, thrust, pruitis,  ve benzeri  genito-uriner rahatsızlıkların tedavilerinde faydalıdır.  Bu rahatsızlıklarda bir litre ılık suya 20 – 30 damla tea tree; çay ağacı,  kekik, lavanta ilave edilir, birkaç damla şampuan veyahut bir miktar sabun rendesi ilave edilir, iyice karıştırılır. Bu karışım herhangi bir eczaneden alınabilecek duş takımı ile tatbik edilir.

Çiçek suları
Evimizde çiçek suyu yapmak için l00 ml. pınar veyahut kaynamış suya 20 – 30 damla esansiyel yağ ilave edip karışımı karanlık bir mekanda birkaç  gün saklayıp filtre kağıdından, kahve filtre kağıdı uygun olur, süzülmesi ile elde edilir. Esansiyel yağlar su ile karışmazlarsa da  bu hazırlama yöntemi ile suya koku ve arzu edilen özelliklerini verirler. Bu usul ile acne, sivilce, ekzama, ürtiker, dermatitis, kaşıntı gibi cilt rahatsızlıklarının tedavisi mümkün olup cilt tonunu da güzelleştirir, cildi temizlerler. 

Parfüm şeklinde
10-20 damla esansiyel yağını 1 çorba kaşığı Jojoba yağına karıştırın. Hazırladığınız karışımı nabzınıza, kulak arkasına, bileklerin içine, dirseklerin içine, dizlerin arkasına ve ayak bileklerinin arkasına sürebilirsiniz.

Kozmetiklere katarak
Esansiyel yağını hazır kokusuz kozmetik ürününe ekleyebilirsiniz. 60ml nemlendirici için 10-15 damla, 240ml losyon için 20-30 damla, 240 ml şampuan ve saç kremi için 20 şer damla ekleyin.

Sauna
1 damla esansiyel yağından kızgın taşların üzerine veya 1 tas suya 5 damlatarak taşların üzerine dökün.

Dahili kullanım  ve  gıda  tadlandırıcı olarak
Yüksek konsentrasyonları dolayısı ve sayıları az bile olsa bazı esansiyel yağların nisbeten zehirli olabilmeleri ihtimali dolayısı ile bu ürünlerin ev tatbikatında doğrudan ve dahilen alınmaları tavsiye edilmez. Uluslararası Aromaterapistler Derneği, " IFA " aynı şekilde dahili uygulamayı tavsiye etmemektedir. Esasen esansiyel yağların deri ve solunum sistemi tarafından kolaylıkla emilmeleri, absorbe olmaları neticesi bu yağlar iç organlara kolaylıkla ve emniyetli bir şekilde erişir ve tesir ederler. 

Tadlandırıcı olarak 1/2 veya 1 damla esansiyel yağını salata ve diğer soslara, tatlılar ve içeceklere ekleyin.

Meditasyon
Aromaterapi, binlerce yıldır meditasyon seansları için kullanılmıştır. Bazı yağlar özellikle olumlu etki vermektedir. Bunlar; Sandal Ağacı, Patchouli ve Myrrh'dir. Meditasyon öncesinde bir Difüzer kullanmak ve ellere 1-2 damla damlatarak elleri birbirine sürtüp sonra koklamaka fayda verir.