Genel olarak bütün bitkisel aromatik yağlar bakterisid, bakteri öldürme özelliklerine sahip olup kanda akyuvar hücrelerinin gelişimini destekleyerek bulaşıcı hastalıkların oluşmasına mani oldukları gibi tedavisinde de tesirli olurlar.Aromatik yağların ve bitkisel tedavi yöntemlerinin bu özellikleri Orta Çağlarda, sıtma, tifo, veba ve tropik hastalıkların kontrolunda ve tedaviinde yaygın olarak kullanılmalarına sebep olmuştur.

Aromatik yağları ve bitkileri evlerinde eğitimli olarak kullanan insanlar, kullanmıyanlar ile mukayese edildiklerinde hastalıklara karşı daha dayanıklı oldukları, soğuk algınlığı, nezle, grip gibi hastalıklara daha nadiren yakalandıkları, komplikasyonsuz ve daha kolay tedavioldukları görülmektedir.

Her tatbikat sahasıhnın tavsiye edilen usulleri, kullanma kılavuzu ile ilgili verilen kısaltmaların açık tarifleri aşağıda belirtilmiştir. Bu sahada önemli olduğu bilinen ve özellekle tavsiye edilen ürünler " italik " olarak öne çıkartılmıştır.

M    ;  Masaj.
H     ;  Saç Bakımı.
V     ;  Buhar Olarak .
D     ;  Duş.
S      ;  Cilt Yağı, Losyon .
F      ;  Çiçek Suyu .
I       ;  Nefes Yolu İle, Buhar
N     ;  Doğrudan Direkt Tatbikat.
C     ;  Kompres
B     ;  Banyo

Kullanma kılavuzlarında bazı ürün isimlerini İngilizce ve Türkçe olarak veriyoruz. Okurlarımızın bunu bir özenti olarak almamalarını özellikle rica ediyoruz. Bu şekli Türkçemizdeki bazı farklılıklar, belirsizlikler ve eksiklikler dolayısı ile ve muhtemel  isimlendirme karmaşasına mani olmak için seçtik. 


BAKTERİYAL VE ANTİVİRAL ÜRÜNLER, ENFEKSİYON KORUYUCULARI  - ( M, V, D, I, B ) 

Tea tree, Cajeput, Niaouli, Basil (Fesleğen), Bay (Defne), Lavender (Lavanta), Okaliptus, Bergamut, Camphor (Kafur), Clove, Ginger (Zencefil), Nutmeg, Rosemary (Biberiye), Thyme (Kekik).


SU ÇİÇEĞİ – ( C, S, B )

Bergamut, Papatya, Okaliptus, Lavender (Lavanta), Rosemary (Biberiye), Tea tree, Thyme (Kekik).


SOĞUK ALGINLIKLARI, GRİP –  ( M, B, V, I )

Angelica, Anise, Aniseed, Balsam, Basil (Fesleğen), Bay Laurel (Defne), Bergamut, Borneol, Cabreuva, Cajeput, Camphor (Kafur), Caraway, Cinnamon leaf (Tarçın yaprağı), Citronella, Clove bud (Karanfil), Coriander (Kişniş), Okaliptus, Silver Fir (Gümüş köknar), Frankincense (Günlük), Ginger (Zencefil), Grapefruit, Helichryssum, Juniper (Ardıç), Limon, Lime (Misket limonu), Marjoram (Mercanköşk), Mastic (Sakız), Nane, Myrtle (Mersin), Niaouli, Orange bitter, Pine (Çam), Rosemary (Biberiye), Rosewood (Gülağacı), Sage (Adaçayı), Hamlock (Baldıran), Spruce (Ladin), Tea tree, Thyme (Kekik), Turpentine (Terebentin), Yarrow (Civanperçemi).


YÜKSEK ATEŞ – ( C, B )

Basil (Fesleğen), Bedgamot, Borneol, Camphor (Kafur), Okaliptus, Nane, Silver Fir (Gümüş köknar), Ginger (Zencefil), Helichrysum (Ölmez otu) (Ölmez otu), Juniper (Ardıç), Limon, Lemongrass (Limonotu), Lime (Misket limonu), Myrtle (Mersin), Niaouli, Rosemary (Biberiye), Rosewood (Gülağacı), Sage (Adaçayı), Spruce (Ladin), Tea tree, Thyme (Kekik), Yarrow (Civanperçemi).