Sindirim sistemi gibi diğer iç organlar, endokrin ve üreme sistemleri, deri kanalı ile dolaşım sistemine geçen, dolayısı ile meydana gelen hormonal değişikliklerden etkilenirler. Gülyağı, yaseminyağı gibi bazı aromatiklerin üreme sistemlerini yakınlığı olup, adet görme bozuklukları, genital enfeksiyonlar, sex yaşamındaki sıkıntılar gibi spesifik problemlerin tedavisine yardımcı olurlar. Bazı aromatikler bitkisel hormonlar ihtiva ederler ve ve bunlar insan hormonlarına yakın etkiler yaparlar. Şerbetçi otu, adaçayı, biberiye, kekik, defne, lavanta ve rezene yağlarının bir çeşit " oestrogen "  hormonu ihtiva ettiği, adet görme, adet gecikmeleri ve düzensizliği gibi sorunlara faydalı oldukları bilinmektedir. Oestrogen aynı zamanda, kadınlarda ve erkeklerde kan dolaşımına yardımcı olup, adele gelişimine, sağlıklı deri tonuna ve sağlıklı kemik gelişmesi içinde elzem bir hormondur.

Bazı sair aromatik yağların aralarında tiroid salgısıda olmak üzere adrenal medulasını etkilediği, büyüme ve metabolizma için lazım olan androgen ve oestrogen hormon salgılarına ayarladığı, stress ile ilgili reaksiyonları azalttığı, erkek hormonu salgılarını regule ettiği bilinmektedir.

Buna ilaveten ardıç, selam otu, maydanoz, rezene, hindiba, papatya, kiraz sapı, gibi diüretik ürünlerin ve çaylarının kullanılmaları, idrar sökücü ilaçlarla mukayese edildiğinde daha yumuşak çözümler ürettiği denenmiştir. Banyo tedavisi, duş tedavisi idrar yolları enfeksiyonlarını kontrol eder, bu enfeksiyonların yarattığı asabi ve stress ile ilgili sıkıntalara yardımcı olur.

Her tatbikat sahasıhnın tavsiye edilen usulleri, kullanma kılavuzu ile ilgili verilen kısaltmaların açık tarifleri aşağıda belirtilmiştir. Bu sahada önemli olduğu bilinen ve özellekle tavsiye edilen ürünler " italik " olarak öne çıkartılmıştır.

M    ;  Masaj.
H     ;  Saç Bakımı.
V     ;  Buhar Olarak .
D     ;  Duş.
S      ;  Cilt Yağı, Losyon .
F      ;  Çiçek Suyu .
I       ;  Nefes Yolu İle, Buhar
N     ;  Doğrudan Direkt Tatbikat.
C     ;  Kompres
B     ;  Banyo

Kullanma kılavuzlarında bazı ürün isimlerini İngilizce ve Türkçe olarak veriyoruz. Okurlarımızın bunu bir özenti olarak almamalarını özellikle rica ediyoruz. Bu şekli Türkçemizdeki bazı farklılıklar, belirsizlikler ve eksiklikler dolayısı ile ve muhtemel  isimlendirme karmaşasına mani olmak için seçtik. 
 


ADET GÖRME BOZUKLUKLARI – ( M, B )


French Basil (Fesleğen), Bay Laurel (Defne), Carrot seed (Havuç tohumu), celery seed, Cinnamon leaf (Tarçın yaprağı), dill, sweet Fennel (Rezene), Hops (Şerbetçiotu), Hyssop (Çördük), Juniper (Ardıç), lovage, Marjoram (Mercanköşk), Myrrh (Mürrüsafi), Parsley (Maydanoz), Rose (Gül), Rosemary (Biberiye), Sage (Adaçayı), tarragon (Tarhun), Yarrow (Civanperçemi).


ADET BOZUKLUKLARI, SANCILI ADET GÖRME, KRAMP, ZOR ADET GÖNME – ( M, C, B )

Limon balm (Melisa), Basil (Fesleğen), Carrot seed (Havuç tohumu), Papatya, Cypress, Frankincense (Günlük), Hops (Şerbetçiotu), Yasemin, Juniper (Ardıç), Lavender (Lavanta), Lovage, Mastic (Sakız), Niouli, Parsley (Maydanoz), Pine (Çam), Rosemary (Biberiye), Sandalwood (Sandal ağacı), Tea tree, Thyme (Kekik), Turpentine (Terebentin), Yarrow (Civanperçemi).


SİSTİT –  ( M, S, B, V )

Canadian balsam, Copaiba balsam, Bergamut, Cedarwood, Celery seed, Cubebs, Okaliptus, Frankincense (Günlük), Juniper (Ardıç), Lavender (Lavanta), Lovage, Mastic (Sakız), Niaouli, Parsley (Maydanoz), Pine (Çam), Rosemary (Biberiye), Tea tree, Thyme (Kekik), Turpentine (Terebentin), Yarrow (Civanperçemi).


İSTEKSİZLİK, SOĞUKLUK, FRİJİTE – ( M, S, B, V )

Cassie, Cinnamon leaf (Tarçın yaprağı), Yasemin, Nutmeg, Orange Blossom / Neroli (Portakal Çiçeği), Parsley (Maydanoz), Patchouli, Kara biber, Rose (Gül), Rosewood (Gülağacı), Sage (Adaçayı), Sandalwood (Sandal ağacı), Ylang ylang.


SÜT KESİLMESİ, SÜT AZLIĞI   - ( M )

Celery seed, Dill, Sweet Fennel (Rezene), Hops (Şerbetçiotu).


DOĞUM SANCISI, DOĞUM YARDIMI – ( M, C, B )

Cinnamon leaf (Tarçın yaprağı), Yasemin, Lavender (Lavanta), Nutmeg, Parsley (Maydanoz), Rose (Gül), Rosamary, Sage (Adaçayı).


VAJİNAL AKINTI,  BEYAZ AKINTI – ( B, D )

Bergamut, Cedarwood, Cinnamon leaf (Tarçın yaprağı), Cubebs, Okaliptus, Blue gum, Frankincense (Günlük), Hyssop (Çördük), Lavender (Lavanta), Marjoram (Mercanköşk), Mastic (Sakız), Myrrh (Mürrüsafi), Rosemary (Biberiye), Sage (Adaçayı), Sandalwood (Sandal ağacı), Tea tree, Turpentine (Terebentin).


MENAPOZ SORUNLARI – ( M, B, V )

Cypress, Fennel (Rezene), Geranium (Itır çiçeği), Yasemin, Rose (Gül), Rosemary (Biberiye), Sage (Adaçayı), 
Thyme (Kekik)


AŞIRI ADET GÖRME – ( M, B ) 

Papatya, Cypress, Rose (Gül), Rosemary (Biberiye).


ADET ÖNCESİ STRESSİ, GERİLİMİ – ( M, B, V )

Carrot seed (Havuç tohumu), Papatya, Geranium (Itır çiçeği), Lavender (Lavanta), Marjoram (Mercanköşk), Orange Blossom / Neroli (Portakal Çiçeği), Taragon.


AŞIRI KAŞINTI – ( D )

Bergamut, Cedarwood, Juniper (Ardıç), Lavender (Lavanta), Myrrh (Mürrüsafi), Rosemary (Biberiye), Tea tree, Thyme (Kekik).


AŞIRI SEKSÜEL AKTİVİTE – ( M, B )

Hops (Şerbetçiotu), Sweet Marjoram (Mercanköşk).


CANDIDA MANTARI ENFEKSİYONLARI – ( B, D )

Bergamat, Geranium (Itır çiçeği), Myrrh (Mürrüsafi), Rosemary (Biberiye), Tea tree.


URETRİTİS – ( B, D )

Bergamut, Cubebs, Mastic (Sakız), Tea tree, Turpentine (Terebentin).


İDRAR YOLLARI ANTİSEPTİKLERİ  – ( M, D, C, B )

Bay (Defne), Bergamut, Papatya, Rosemary (Biberiye), Sage (Adaçayı), Tea tree, Thyme (Kekik), Sandalwood (Sandal ağacı).