Ücretsiz Kargo ve aynı gün kargo

Vetiveria zizanoides bitkisinin köklerinden elde edilir. Oshadhi orijini Sri Lanka'dır. Saf terapötik kalitede EcoControl sertifikalı organik aromaterapi esansiyel yağıdır.

Buğdaygiller (Poaceae) familyasından bir bitki türüdür. 

Tropikal bir bitkidir ve Hindistan'da yetişir. Hindistan’ın doğal bir bitkisidir ancak şu anda dünyada pek çok çevre sorununun çözümüne basit, ucuz ve etkin çözümler sunan global bir bio-teknoloji sisteminin öznesidir. Türkiye'de Ege Bölgesinde yetiştirilmektedir. Vetiver uçucu yağı kökleri ve ana bileşenlerinin buhar distilasyonu yoluyla elde edilir.

Kokusunda gerginlik giderici etki vardır. Kozmetikte cilt altı yağı dokusu harap olmuş, yaşlı, mat, kuru ve hassas ciltler için hazırlanan kremlerde vetiver esansı kullanılır. Portakal, yasemin, ıtır, kananga (ylang ylang) esanslarıyla yapılan karışımlarda farklı kokular elde edilir.

Bu yağın beden ve zihin üzerinde bir soğutma etkisi vardır, çok hoş, hafif, dünyevi misk kokusu vardır. Hindistan cevizi saplarıyla beraber böcek kovucu olarak çatılara kapı girişlerine asılmaktadır. Bu uçucu yağ, vücut için parfüm, ortam kokulandırma ve soğutucu içeren parfüm endüstrisinde, hem de kozmetik, sabunlar, yağlar ve içecekler, sorbeler ve gıda maddelerinde, tatlandırıcı olarak da yaygın bir biçimde kullanılmaktadır.

Vetiver Yağının Faydaları

Bu uçucu bitki yağı aromaterapi de çok popüler olarak kullanılmaktadır. Birçok tıbbi özelliklere de sahiptir.

Bu uçucu yağın yatıştırıcı özellikleri oldukça etkilidir. 

Tropik ülkelerde, mikropların ve bakterilerin sıcak ve nemli bölgelerde üremesini engellemek için bu yağ kullanılır. Sıcak ve nemde aşırı derece de artmış olan bakterilerin üremesini durdurur. Bu yağ yaralara haricen uygulama için de önerilir.

Bu yağın, afrodizyak etkisi de bilinmektedir. 

Ölü ve renksiz dokuların yerine düzgün bir görünüm elde etmede yardımcı olduğu ve etkilenen yerlerde yeni dokuların büyümesini desteklediği söylenir. Vücuttaki çatlakların giderilmesi için de önerilir. 

Bu esansiyel yağın tahriş edici bir özelliği yoktur. Kullanmadan önce yağa karşı duyarlılığınızın olup olmadığını öğrenmek için bileğinizin iç kısmında test yapabilirsiniz.

Kan dolaşımı bozukluğu, kas ağrı ve kasılmaları, varis, hemoroid, hormon dengesizliği, menopoz, gut, ödem, artrit, akne, yara, kesik ve izleri ile uykusuzluğu gidermekte yardımcı olduğu söylenir. Meditasyonda, topraklayıcı, odaklayıcı, dengeleyici, sakinleştirici ve yorgunluk giderici olarak önerilir.