Ücretsiz Kargo ve aynı gün kargo

Santalaceae familyasından tropik bir ağaç türü.

Sandalgiller familyasından, küçük boylu tropik bir ağaç türüdür. Hindistan ve Malakka’nın dağlık bölgelerinde yetişir. Yaprak dökmez. Yaprakları karşılıklıdır. Çiçekleri sarımtırak kırmızımsı, meyveleri ise kiraz büyüklüğünde olup, siyah renklidir. Odunu sarımtırak renktedir ve kokuludur. Bu odundan, uçucu bir yağ olan, (Oleum santal / Santal esansı) çıkartılır. Sandal ağacı'nın anavatanı Hindistan yarımadası, Avustralya ve Doğu Endonezya'dır. Günümüzde ise Çin, Sri Lanka, Filipinler gibi çeşitli ülkelerin ormanlarına yayılmıştır.

Sandal ağacının boyu 4 ila 9 metre arasında değişir. Ağaç 100 yaşına kadar yaşayabilir. Kökler dikken gelişigüzel yayılmaya başlar. İnce, mızrak biçiminde yaprakları vardır. 3 yıl içinde büyüyen ağaç meyve verecek hale gelir, tam veriminde ağacın meyve verebilmesi ancak beşinci yıldan sonra görülür. Azonal topraklarda yetişir. Hoş kokusu sebebiyle dallarından ve gövdesinden özellikle Hindistan ve Uzakdoğu'da tütsü üretiminde yararlanılır, bunun dışında ağaçtan elde edilen kokulu yağ, sanayi ve parfümeri de kullanılır.

Kültür türleri ticari amaçlı olarak insan eliyle yetiştirilse de, doğadaki yabani sandal ağaçlarının durumu azalan orman alanları ve kesilen ağaçlar yüzünden büyük tehlike altındadır. Bu ağaç Türkiye'de sıklıkla halk arasında "sandal ağacı" olarak da adlandırılan kocayemiş ile akraba olan Arbutus andrachne ile karıştırılmakla birlikte bu türle, hiçbir alakası bulunmamaktadır.

Kullanıldığı yerler: Sandal esansı, idrar yollarındaki mikropları giderir. Ayrıca, bu ağacın odunu, parfüm ve tütsü yapımında kullanılır.

Sandal Ağacı Faydaları

* Sandal ağacı yağı kuru ciltlere faydalıdır.

* Çatlamış ve yıpranmış ciltlerde kullanılır.

* İyi bir balgam söktürücüdür astım, bronşit ve öksürükte de kullanılır.

* Sandal ağacı yağının antiseptik, rahatlatıcı ve yatıştırıcı etkileri vardır. Aşırı heyecan, panik, klostrofobi, depresyon, anksiyete, aynı rüyaları görme durumlarında kullanılır.

* Alerjik ciltlerde antiseptik olarak cildin temizlenmesinde kullanılır.

* Dizanteri ve bel soğukluğu gibi rahatsızlıklarda da kullanılır.

* Ciltteki akne ve benzeri pürüzlere iyi gelir.

* Aromaterapide; uykusuzluk, stres, gerginlik, depresyon gibi durumlarda kullanılır.

* Afrodizyaktır.

* Menapoz ve kadın hastalıklarına faydalıdır.

* Kas spazmını giderir.

* Mide gazı, terleme ve ödem giderici özellikleri vardır.

Uyarı

Hamile ve böbrek hassasiyeti olanlar kullanmamalıdır.