Saf tedavi kalite sertifikalı organik aromaterapi uçucu yağdır. Oshadhi adaçayı yağı orijini Fransa’dır.

Özellikle Akdeniz bölgesinde yetişen ıtırlı bir bitkidir. İngiltere’de adaçayı ile ilgili yapılan bir araştırmada adaçayının hafıza için olumlu etkilerde bulunduğu, unutkanlık sorununa karşı yararlı olduğu tespit edilmiştir.

Tarih boyunca hem gıda olarak hem de sağlığa faydaları ile bir tedavi aracı olarak geniş çaplı kullanılmıştır ve günümüzde artarak kullanılmaya devam edilmektedir. Adaçayının bilimsel adı olan ve Latinceden türetilen Salvia officinalis "korunmuş”, türün genel adı olan ve yine Latince "Salvere”den türetilen "Salvia” ise "iyileştirmek için” anlamına gelmektedir.

1920′li yıllarda Amerika’da boğaz ağrısı ve dişeti yaraları kullanımı için tıbbi onay almıştır.

Almanya’da yapılan bir çalışmada aç karnına içilen adaçayının kan şekerini düşürücü etkisi gözlenmiştir.


Adaçayı Faydaları?

Vücudu güçlendiricidir. Hastalık sonrası güçsüzlük durumlarında yararlıdır.

Antibakteriyel ve antiseptik etkisi vardır. Mikrop öldürücüdür.

Bademcik iltihabı, boğaz ağrısı, aşırı terleme, farenjit, larenjit, hazımsızlık adaçayının başlıca kullanım alanlarıdır.

1920′li yıllarda Amerika’da boğaz ağrısı, ve dişeti yaralarında kullanımı için tıbbi onay almıştır.

Öksürüğe iyi gelen bitkiler arasında yer alan adaçayının içinde bulunan cineol adlı madde öksürüğü önleyici özelliktedir.

Anti-hydrotic özelliği vardır. Gece terlemelerinde etkilidir. Almanya’da adaçayından ter önleyici ilaç yapılmıştır.

İngiltere’de adaçayı ile ilgili yapılan bir araştırmada adaçayının hafıza için olumlu etkilerde bulunduğu, unutkanlık sorununa karşı yararlı olduğu tespit edilmiştir.

Doğal östrojen içermesi ve aşırı terlemeyi durdurucu etkisi nedeniyle menopoz yakınmalarının giderilmesinde önemli bir bitki haline gelmiştir. Cinsel gücü arttırır.

Almanya’da yapılan bir çalışmada aç karnına içilen adaçayının kan şekerini düşürücü etkisi gözlenmiştir.

Dolaşım ve lenf sistemi, kalp ve damar, idrar yolları, yüksek tansiyon, taşikardi, kaşıntı, stres,anksiyete, uykusuzluğu tedavi eder.

Adaçayı diş dostudur. Dişleri güçlendirici ve beyazlatıcı özelliktedir.

Sakinleştirici, ilham vericidir. Meditasyon ve ruhsal çalışmalarda kullanılır. Uykusuzluğu giderir. Stres, anksiyete, depresyon ve huzursuzluğa iyi gelir. İç huzur, sükunet, olumluluk ve ilham hallerinin oluşumuna yardımcı olur.

Kuru ve yorgun cildi onarır.