Acacia Senegal
  • Türkçe Adı: Akasya, Akasya gummi
  • İngilizce Adı: Acacia, Gum Arabic
  • En Sık Bulunduğu Bölgeler ve Genel Özellikleri:  Afrika, Pakistan, Hindistan ve Nijerya’nın kurak bölgelerine spesifik olan ağaç, yaklaşık 6 m. boyunda ve 25 cm çapındadır. 

Kullanılabilir kısımlar: Reçine (ağaç tarafından salgılanan bir madde)

İçeriğindeki Bileşenler: Suda çözünebilir polisakkaritler (özellikle arabik asit) ve glikoproteinler başta olmak üzere birçok bileşen içermektedir

Etkileri ve Kullanıldığı Durumlar: Özellikle soğuk algınlığında öksürüğü hafifletici etkisi vardır. Bazı pastillerin içeriğine katılır. Mide ve boğaz enfeksiyonlarını yatıştırıcı olarak kullanılabilir. İlaç  endüstrisinde kötü tada sahip maddelerin tadını maskelemek için kullanılır. Hafif diyare durumlarını atlatmak içinyararlı olduğu düşünülür. Ayrıca bazı kişiler tarafından kolesterol seviyelerini düşürücü olarak kullanılır fakat kolesterol düşürücü etkinliği tam olarak kanıtlanmamıştır.

Kullanım Şekli ve Dozaj: 1-4 çay kaşığı toz reçine, suya karıştırılarak içilebilir.

Güvenlik ve Yan etkileri: Uygun miktarda oral kullanımı güvenli olarak kabul edilir. Akasya reçinesinin gıda maddeleri ve ilaçlarda katkı maddesi olarak kullanılan miktarı ABD’de GRAS statüsünde (güvenli) kabul edilmiştir.

Diğer Bitkilerle Etkileşim: Herhangibir olumsuz etkileşim tesbit edilmemiştir

İlaçlarla Etkileşim: Amoxicillin’in emilimini yavaşlattığı için kullanımı ilaçtan en az 4 saat önce veya sonra olmalıdır. Bunun haricinde olumsuz bir etkileşim tesbit edilmemiştir.

Ayurveda’da Kullanılan İsmi: Sneta khadira

Kullanılabilir kısımlar: Reçine (zamk)

Tadı: Tatlı

Enerjetiği: Serinletici

Dosha’lar Üzerindeki Etkileri: Pitta ve Vata’yı azaltır, Kapha’yı arttırır

Genel Nitelikleri: koruyucu, yumuşatıcı, besleyici

Kullanım Alanları: Deriye uygulandığında enflamasyonlu bölgeleri teskin edici özellik gösterir (özellikle yanıklar ve emzirme nedeniyle tahriş olmuş göğüs uçları gibi). Toz haline getirilmiş reçine, ilgili bölgeye uygulandığında  şiddetli burun kanamalarını ve böcek ısırıklarından kaynaklanan kanamaları durdurur. Ağız yoluyla alındığında mide ve bağırsaklar gibi sindirim sisteminin mukozal dokularının enflamasyonlarını iyileştirici özellik gösterir. Reçine ağza alınıp yavaş yavaş eritilirse öksürüğün hafiflemesine ve rahatlamaya yardımcıdır.