Ücretsiz Kargo ve aynı gün kargo

Biberiye Yağı

Ballıbabagiller familyasından, ince yapraklı, her zaman yeşil kalabilen bir bitkidir. Çalı görünümlü ve mor çiçekli olan biberiye, Akdeniz bölgesinde oldukça fazla yetişmektedir. Genç sürgünleri baharat olarak kullanılan bitki, süs bitkisi olarak da değerlendirilir. Yapraklarından yağ elde edilebildiği gibi, kaynatılarak esans ve kolonya yapımında da kullanılmaktadır. Ilıman iklimlerin ve kumlu, balçıklı toprakların bitkisidir. Daha çok makilerde ve kuru yamaçlarda görülen bitkinin boyu 2 metreyi bulmaktadır. İnce ve uzun gövdeli bitkinin alt kısımları, yaşlandıkça kahverengiye dönüşüp, kabuklaşır. Parlak, yeşil yaprakları olan bitkinin çiçekleri üst kısımlarda toplanır.  Araplar tarafından keşfedilen bitki, daha çok gıda endüstrisinde ve kanser hastalığının tedavisinde kullanılmaktadır.  Sindirim sistemi, sinir sistemi ve kasların üzerindeki etkileriyle tam bir şifa kaynağı olarak bilinir.

Önerilerin ölçülerde kullanılması halinde, herhangi bir yan etkisi görülmemiş olsa da, hamile ve emzikli bayanların bitkisel tedavi amaçlı kullanmamaları önerilir. Baharat olarak kullanılmasında bir sakınca bulunmamaktadır. 

Biberiye çay olarak hazırlanıp içilerek kullanılabileceği gibi, banyo suyuna katılmak suretiyle de etkilerinden faydalanılabilir.  Yapılacak banyonun uykusuzluğa sebep olabileceğini belirtmekte fayda vardır. Gece geç saatlerde yapılmaması önerilir. Etleri marine etmek için de faydalanılan bitki, aromasıyla ete ayrı bir lezzet katmaktadır. 

Biberiye uçucu yağları buhar damıtma yoluyla bitkinin çiçek  uçlarından elde edilir. Bu en popüler aromaterapi yağlarından biridir.Bu berrak ve temiz kokulu yağlardan yararlanılarak bitkisel besinler, antioksidanlar ve esansiyel asitler gibi sağlık açısından önemli maddeler elde edilir.


Biberiyenin faydaları

• Cilt üzerinde derinlemesine etki yaparak, anti bakteriyel ürünlere göre daha fazla mikrop kırıcı özelliği bulunmaktadır. 

• Hafıza için çok faydalıdır, bellek ve zihin faaliyetlerini arttırır. Çok iyi bir zihinsel uyarıcıdır, zihinsel farkındalığı arttırır. Konsantrasyonunu arttırmak ve hafızayı geliştirmek için öğrenciler tarafından kullanılır. Aynı zamanda ruh haline katkısı olduğu için öğrenciler sınav zamanlarında stresten uzak kalmak için yaygın olarak kullanmaktadırlar. Yapılan bir araştırmada kabinlerinde deneklere biberiye uçucu yağı kokusu verildi ve hafıza hızları kontrol edildi. Ve sonuç olarak biberiye yağı alan kişilerin hafızalarının almayan kişilere göre daha efektif çalıştığı ortaya konuldu. Yapılan bilimsel çalışmalar biberiye esansiyel yağının Alzheimer hastalığı olan kişiler için yararlı olduğunu kanıtlamıştır. Bilişsel işlevi arttırmak yardımcı olmaktadır.

• Solunum yolu hastalıkları ve alerji, enfeksiyon sorunlarını giderir. Biberiyenin çok etkili bir garagara olduğu söylenir, Ilık su ile ağızda çalkalanması nefes kokusunu giderir, ağız sağlığını korur. Biberiye aynı zamanda solunum yolu sorunlarının giderilmesine yardımcı olur. Uçucu yağların kokusu nefes borularını açar, nefes borusundaki iltihapları giderebilir ve solunumu kolaylaştırır. Bunun dışında sinüzitten kaynaklanan baş ağrısı problemlerini giderebilir. Biberiye yağı kokusu boğaz şişliğinin hafifletilmesinde etkili olduğu kanıtlanmıştır ve bu nedenle, soğuk algınlığı, boğaz ağrısı ve grip tedavisinde kullanılır. Antiseptik nitelikli solunum yolu enfeksiyonları, biberiye yağı sayesinde tedavi edilebilir.

• Biberiye iyi bir ağrı kesicidir, yalnızca migren ağrılarını değil, aynı zamanda içerdiği uçucu yağlar topikal uygulandığında kas ve ekrem ağrılarının da şiddetini giderebilir. Bunun için ağrı olan kısıma masaj halinde uygulanması yeterlidir. Banyoda seyreltilmiş olarak kullanıldığında kramplara, ağrılara ve spazmlara, boyun, romatizma diğer ağrılara iyi gelir.

• Bağışıklık Sistemini Güçlendirir: Başta mide ülseri olmak üzere bir çok hastalığı giderir, anti, anti-enflamatuar ve anti-kanserojen özelliğinin olması genel anlamda bağışıklık sistemine katkıda bulunur.

• Biberiye Saç Sağlığı İçin Önemlidir:  Saç sağlığını korur, saç dökülmesine engel olabilir. Saç dökülmesini engellemenin yanında dökülen saçların yeniden çıkmasını sağlayabilir.

• Biberiye Karaciğer Sorunlarını Giderebilir: Biberiye yüzyıllardır karaciğer tedavisinde alternatif olarak kullanılmaktadır. Karaciğeri olumsuz yönde etkileyen toksitlerden temizler. Fareler üzerinde yapılan araştırmalarda karaciğerde meydana gelen siroz ve benzeri hastalıkları giderdiği ortaya konulmuştur.

• İdrar ve adet söktürücü özelliği bulunmaktadır.

• Hazmı kolaylaştırıcı etkisiyle, sindirime faydalıdır.

• Astım ve bronşite iyi gelmektedir.

• Yağı haricen sürüldüğünde, romatizmal ağrılara iyi gelmektedir.

• Kansızlığa ve sarılığa karşı etkilidir.

• Damar tıkanıklıklarının önlenmesi açısından fayda sağlar.

• Biberiye bitkisinin yapraklarından elde edilen yağın bel ve basen bölgesine uygulanması incelmeyi hızlandırmaktadır. Bununla birlikte selülitlerden kurtulmaya yardımcı olan biberiye yağı, selülitli olan bölgeye 10 – 15 dakika süre ile masaj yapılarak uygulanır. Hem incelmeye hem de cildin pürüzsüz görünüme kavuşmasında oldukça etkilidir.

• Biberiye çok güçlü anti kanser bileşeni olarak bilinen karnosal içermektedir. Bu konuyla ilgili olarak yapılan bilimsel araştırmalar meme kanseri, prostat kanseri, kolon kanseri, lösemi ve cilt kanserine karşı etkili bir şifa kaynağı olabileceği yönünde sonuçlar vermiştir.

Biberiye sağlık açısından güvenle tüketilebilen bir besin kaynağıdır. Şimdiye kadar sağlıklı insanlarda herhangi bir zarara neden olduğuna dair bir bulgu yoktur. Fakat her şeyde olduğu gibi aşırı tüketilmesi ve bazı özel durumlarda yan etkileri olabilir.

Hafıza ve beyin fonksiyonlarına ciddi uyarılar yaptığı için epilepsi hastalarına tavsiye edilmez. Sinirsel sorunlar yaşayan hastaların kullanmadan önce doktorlarına danışmaları önerilir. Hamile ve emzirme döneminde olan anne ve anne adayları için doktor kontrolü dışında tüketilmesi önerilmez. Kan basıncı ve tansiyon hastalarına biberiye yağı ve biberiye çayı doktor kontrolünde olmadan önerilmez.

Biberiye yağının önerilen ölçülerde kullanılması da önemlidir. Fazlası mide, bağırsak ve böbrek sorunlarına yol açacağından, bir uzmana danışılarak kullanılmasında fayda vardır. 

Ülser, kolit ve yüksek tansiyon hastalarının biberiye çayını tüketmemeleri önerilir.